Négy kutyával az élet

Négy kutyával az élet

Mit és miért ne adj enni a kutyádnak

avagy tegyük helyre a városi legendákat

2016. május 20. - kpanna


Emlékszem, amikor első kutyánkra készültünk, feltúrtam a fél internetet, hogy mit adhatok Pöcöknek és mit nem. Általában ugyanazt a ctrl+C ctrl+V sablontudást találtam mindenütt, hivatkozás vagy indoklás nélkül és rengeteg, honlaponként eltérő, egymásnak gyakran ellentmondó információt. Ennek a bejegyzésnek az a célja, hogy megkönnyítse a kezdő kutyások életét, ne csak azt írjam mit ne egyen a kutya, hanem alá is támasszam miért ne, valamint egyéb hasznos információkat is kapj, hogy könnyedén képbe kerülj, hogyan ne mérgezd meg a kutyádat. A tudományos publikációkat, amik alapján ezt a bejegyzést írom az étel nevéhez hivatkozom be, vagy  az adott tényhez, amiről épp szó van. A "Miben található gyakran?" pontot azért írom hozzá, mert az ember néha igaz napvégi kómájában elfelejti egy-egy ilyen hozzávaló jelenlétét az adott ételben, amiből szívesen ad a bociszemekkel kunyeráló kutyájának. Például a kedvenc diabetikus kekszeddel is megmérgezheted szőrös barátod, vagy családi ebédnél a nagymama jó kis szaftos hagymás pörköltjével se teszel annyira jót neki (jó, pár kocka husi nyilván nem hatja meg, a rendszeresség és/vagy az adag függvénye minden). Ha netán bármi olyat találsz, ami esetleg hibás lehet, kérlek ne habozz szólni a megfelelő hivatkozással alátámasztva, hogy azonnal javíthassak rajta.

 kepke.png

Étel neve Miért ne add? Milyen tüneteket okoz? Miben található gyakran?
Hagyma Hemolízist okoz (vörösvértestek szétesését)

A vörösvértestek szétesése vérszegénységhez vezet, valamint a belőlük felszabaduló hemoglobin lebomlása során bilirubin termelődik, ez sárgasághoz vezethet. Tünetei közé tartozik az étvágytalanság, hányás, hasfájás, hasmenés, levertség, kiszáradás.

A mérgezés tünetei az alábbi küszöbérték felett jelentkeznek általánosságban: 15-30 g hagyma/ kutya testsúlya kilogrammonként. Fokhagymából magasabb ez az érték, ám ezt sem javallott adni.

 

Pörkölt, levesek, különféle húsételek

Gombák Minden gombának nézz utána mielőtt adsz belőle, mérgezést okozhatnak Ahogy ránk nézve, úgy a kutyákra nézve is vannak mérgező gombák. Mivel nem egy faj vagyunk, mérgező lehet rájuk olyan gombafaj is, ami ránk adott esetben nem feltétlenül. Mielőtt adunk nekik a gombás ételünkből, olvassunk utána ők is ehetik-e. Tipikus mérgezési tünetek lehetnek a hányás, hasmenés, émelygés, nyáladzás, egyensúly problémák, görcsroham, letargia. Ha ezek bármelyikét tapasztalod kedvenceden, azonnal irány a legközelebbi orvos!

Gombapörkölt, de első sorban inkább  kiránduláskor vagy a kertben ősszel/tavasszal a nagy esőzések alkalmával figyeljünk oda fokozottan a kutyára, ekkor rengeteg a gomba.
Paradicsom Szinte minden magyar honlapon olvasható, hogy mérgező, ám nem találtam hivatalos/tudományos publikációt ami ezt alátámasztaná

Ez persze nem jelenti azt hogy minden kutyára jó hatással van, de mérgezőnek nem mérgező, ez egy tévhit. Az egyetlen publikáció amit találtam, a szénanáthás, japánciprusra allergiás kutyákról szólt, náluk orális allergia szindróma (OAS) lépett fel miután frissen fogyasztottak paradicsomot. Ezzel bizonyították a paradicsom allergén mivoltát. De mérgezést bizonyító tudományos publikáció egy darabot sem volt. 
A paradicsomról tehát valószínűleg valahol olvasta/hallotta valaki hogy allergiás tüneteket okozhat erre hajlamos kutyákon, majd kiemelte a tüneteket és ebből a félinformációból végül szimpla ijesztgetés lett, amit más honlapok is átvettek utánanézés nélkül.

A zöld (éretlen) paradicsomokból készült ecetes savanyúságot a macskákra mérgezőnek találták, ám azt sem szolanin tartalma miatt, mivel a zöld bogyókról nem tudták bizonyítani, hogy nagy koncentrációban tartalmaznák ezt a (számunkra is) mérgező vegyületet, ellentétben a friss hajtásokkal.

Paradicsom, lasagne, bolognai spagetti, muszaka, paradicsomlé, saláták.
Makadám dió A makadám dió olyan toxint tartalmaz, amely az izomműködésre az emésztő- és idegrendszerre egyaránt hatással van.

Végtag duzzanatot, remegést, gyengeséget eredményez, valamint pankreatitiszt is okozhat (hasnyálmirigy-gyulladás).

A bajt kiváltó adag kutyánként igen nagy eltérést mutat, általánosságban 2,4-62,4 g makadámdió/testsúly kilogramm felett következnek be a szimptómák.

Süteményekben nem csak darabokban/egészben található, a makadámvaj is előfordulhat hozzávalóként, mely szintén tartalmazza a toxint.

Csokoládé A csokoládéban található teobromin mérgező a kutyákra nézve

A kutyákra mérgező vegyületek közé tartoznak a metilxantinok, ilyen például a teobromin is. Kalcium anyagcsere zavarokat okoz a harántcsíkolt izomszövetben, így görcsöket idézhet elő. Érszűkítő hatása van, fokozott vizeletkiválasztást eredményez és gyors szívverést. Hányást, hasmenést és kóros szomjúságot okoz.

A metilxantinok esetén az enyhébb tünetek (hányás, hasmenés és fokozott szomjúság) általánosságban az alábbi értéktől jelentkeznek: 20 mg/ testsúly kg.
A kardiotoxikus tünetek 40-50 mg/ testsúly kg-tól jelentkeznek.

Kakaó, csokoládék, kókuszgolyó és egyéb csokis sütemények. Főleg ünnepekkor kerülnek be állatkórházba tömegesen teobromin mérgezéssel a kutyák.
Koffein A koffein is a már fent említett metilxantinok közé tartozik

Kalcium anyagcsere zavarokat okoz a harántcsíkolt izomszövetben, így görcsökkel járhat. Érszűkítő hatása van, fokozott vizeletkiválasztást idézhet elő és gyors szívverést. Hányást, hasmenést és kóros szomjúságot okoz.

A metilxantinok esetén az enyhébb tünetek (hányás, hasmenés és fokozott szomjúság) általánosságban az alábbi értéktől jelentkezik: 20 mg/ testsúly kg
A cardiotoxikus tünetek 40-50 mg/ testsúly kg-tól jelentkeznek.

Tiramisu, kávé, energia ital, tea.
Alkohol Az alkohol hatásait legtöbben már jól ismerjük, ám a kutyáddal ne itass semmilyen alkoholt, mert kis dózisban is alkoholmérgezéshez vezethet A kutyádnak ne adj alkoholos italt (bármennyire hajlamosak érdeklődni iránta), mivel ha mondjuk egy pincsivel adod ezt elő, számold át az ő testsúlyára nézve mennyivel nagyobb dózist kap akár 1 dl alkoholos itallal is, mint az átlagember a minimum 8x akkora testével. Az alkoholmérgezés nem vicc. Tünetei közt szerepel a végtagok mozgási zavara, hányás, hasmenés, súlyosabb esetben hipotermia, légzési nehézségek, májleállás, kóma és végül akár halál.

Sör, bor, puncsos sütemények, kókuszgolyó, konyakmeggy, szájvíz, (pl. kertben) erjedő gyümölcs

Xylitol 
(Nyírfacukor)

Mai világunkban a xilitol meglehetősen elterjedt édesítőszer, de kutyádra nézve erősen mérgező Ha kutyát vállalsz, jobb ha inkább áttérsz más édesítőszerre, mert kis dózisban is halálos méreg, főleg minél kisebb testű kutyáról van szó (kisebb testtel kisebb dózis is végzetes lehet). A xylitol az emberekre nem veszélyes, ám a kutyákban hirtelen csökkenti le drasztikusan a vércukorszintet, ezzel hipoglikémiát okozva. Ennek következtében a fogyasztást követő 30 percen belül ataxia, gyengeség, levertség végül májelégtelenség, májleállás, ájulás, kóma és agyvérzés léphet fel. 

Diabetikus kekszek és egyéb diabetikus ételek, cukorkák, rágók, aprósütemények, fogkrémek
Komló A komló a sörkészítés egyik alapanyaga, ám mérgező kedvenceinkre nézve A sörkészítés során számunkra természetes, hogy komlót használnak fel, ez azonban az alábbi tüneteket okozhatja kutyánknál: hőemelkedés, levertség, heves szívdobogás, lihegés, hányást, hasfájás és remegés. A sötétbarna vizelet jelentkezhet, amely az izmok elhalására utal.

Sör
Burgonya Nem mérgező, ám nem képesek megemészteni Szénhidrát forrásnak soha ne adj a tápba burgonyát, hiszen nem képesek megemészteni, így ami bement az úgy is fog kijönni, pont mintha te papírzsebkendőt vacsoráztál volna. Inkább diétázó, elhízott kutyák tápkiegészítőjének szokták ajánlani jó alaposan megfőzve, mert így tartatni tudod vele a napi csökkentett kalóriabevitelt anélkül, hogy üres hassal feküdne le aludni.

Sültkrumpli, főttkrumpli, krumplipüré, bármilyen formában emészthetetlen
Kenyérfélék és gabonák A nyers keményítőt a kutyák nagyon rosszul emésztik és nagy mennyiségben a vastagbelükben erjedéses diszpepsziát okozhatnak .

A diszpepszia igen változatos tünetekkel járhat, ilyen a korai teltségérzet, étvágytalanság, gyomorfájdalom. A kutyák szénhidrát szükséglete igen csekély hozzánk képest, ám kevés szénhidrátra nekik is szükségük van, segíti őket a fehérjék emésztésében és az ásványi anyagok hasznosulásában. Egészséges, felnőtt állatoknak nem árt a szénhirdátmentes diéta sem amennyiben kapnak elég mennyiségű és összetételű glükóz-prekurzort (aminosavak, glicerin), mivel a kutyák mája más emlősöktől eltérően jóval nagyobb arányban képes glükózt előállítani a glükoneogenezis során. Szénhidrátmentes táplálás esetén jóval több fehérjét és zsírt kell biztosítani kedvencünk számára. Vemhes kutya esetén a szénhirdátmentes diéta nem ajánlott, ennek hatására vemhességi toxikózis alakulhat ki.

Kenyér, péksütemény, hamburger
Csonthéjas gyümölcsök A magjukkal van inkább a probléma, bélelzáródást okozhatnak Bélelzáródáson kívül a cián tartalmú magok nagy mennyiségben mérgezést okozhatnak, így ha csonthéjas gyümölcsöt adunk kutyánknak, figyeljünk oda, hogy inkább mag nélkül adjuk oda neki. A bélelzáródás jelei közé tartozik a nyáladzás, nyögés, öklendezés, hányás, híg/véres széklet. Állatorvosi segítség nélkül akár egy hét alatt belepusztulhat kedvencünk.

Kertben randalírozó kutyáknál kell fokozottan figyelni, ha van a kertben barack, cseresznye, meggy vagy szilva
Szőlő Komoly mérgezést okoz, vesekárosító hatású


Fogyasztástól számolva 6, de legkésőbb 24 órán belül jelentkeznek a tünetek. A korai szimptómák közé tartozik a hányás (szinte minden esetben) és hasmenés, később az ebből következő kiszáradás, hasfájás, remegés, gyengeség és letargia. Ezután kóros szomjúság állhat elő, majd 24-72 órán belül veseleállás következhet be.

A mérgezés vesekárosító tünetei az alábbi küszöbértékek felett jelentkeznek: átlagosan 32 gramm szőlő/ a kutya testsúlya kilogrammonként. Mazsola esetén ez 11-30g/kg

Mazsola, püspökkenyér, diákcsemege, bor, szőlőlé, must
Avokado Mérgező, fulladásos halálhoz vezethet Az egész avokádó növény erősen mérgező a kutyákra nézve (macskákra, egerekre, madarakra, lovakra szintén). Tünetei közé tartozik a hányás, hasmenés majd légzési nehézségek. Hatására a tüdőben és a mellkasban folyadék halmozódik fel, ezzel nehéz légzést, majd fulladást idézhet elő. Kóros folyadékszaporulatot okozhat még a szív körüli szövetekben, a hasnyálmirigyben és a hasüregben.

Különböző saláták, guacamole, különböző zöld smoothiek, paleosütemények összetevője is lehet
Tejtermékek Alapvetően nem mérgezőek, de nagy kellemetlenséget okozhatnak nagy mennyiségben Az állatvilágban az ember az egyetlen, aki csecsemőkora után is iszik tejet, így a természet a felesleges, egész életen át tartó enzimtermelés helyett, idővel, a tejcukor hiányában felfüggeszti az laktózt bontó laktáz enzim termelését. Ez a kutyákban sincs másképp. Így ne adjunk egyszerre nagy adag tejterméket nekik, mivel nem fogják tudni megemészteni a benne található laktózt és ez gyomorfájáshoz, hasmenéshez és felfúvódáshoz vezet. Egy kis sajt, egy kis joghurt, túró vagy akár egy kis (édesítőszermentes) fagylalt nem a világ vége, nem lesz tőle semmi bajuk, de ügyeljünk a mértékletességre. ( A kutyák székrekedésének esetén a joghurt nálunk egy meglehetősen jól bevált módszer :) )

Tej, kakaó, tejbegríz, puding, fagylalt, tejföl, túró, sajt
Nyers tészta, élesztő Semmiképp ne adj nyers tésztát, főleg ne ha élesztős, azaz kelt tészta

A tészta a kutya belébe kerülve tovább dagad, hasfájást okozva. Mérgezést is okozhat a tészta és a benne található élesztő mennyiségétől függően, mivel az élesztő a cukorbontás során alkoholt is termel melléktermékként, nem csak széndioxidot.

Nyers tojás Nem maga a tojás, ami a bajt okozza, hanem a benne található potenciális kórokozók Nyers tojástól vagy ebből készült étellel nem csak mi kaphatunk szalmonellát, a kutyánk is. A szalmonella tipikus tünetei közé tartozik a hasmenés, láz és gyomortáji görcsök. Sokkal biztonságosabb olyan tojást adni kedvencünknek, amit előtte kifőztünk/kisütöttük. Természetesen a friss tyúktojás kevésbé potenciális fertőzésforrás, mint az ismeretlen forrásból származó tojások.

Tojás, tradícionális házi habos sütemények
Nyers hús Nem maga a hús, ami a bajt okozza, hanem a benne található potenciális kórokozók Ez esetben sem maga a hús a probléma, hiszen ragadozó állatokról van szó, hanem a betegségek. Vannak akik a nyers hússal etetés hívei, de szerintem nem éri meg a kockázatot. Nyers sertéshústól például Aujeszky-betegség alakulhat ki, másik nevén álveszettség, ami minden esetben halálos. Nem beszélve a többi parazitáról. Mindenki maga mérlegelje hogy mennyire éri meg kockáztatni ezzel, származzon a sertéshús bármilyen jó helyről is. A baj elég ha egyszer történik meg. Allergiák közül tudtommal a csirke-allergia a leggyakoribb.

Csont

Nem mindegy milyen csontot adsz és az sem hogy hogyan

Lapos csontot bátran adhatsz a kutyádnak (pl. csirke farhát), ám a csöves csontokat kerüld. Ezek szilánkosan törnek, ezzel sérüléseket okozhatnak a kutyád emésztőtraktusában. Ez inkább a csirke, pulyka, nyúl és egyéb kistestű állat csöves csontjaira vonatkozik. A lapos csontokkal kapcsolatban fontos még megemlítenem, hogy nagy mennyiségben könnyen székrekedést okoznak. 

Ezzel szemben marha velőscsontot bátran adhatsz neki mivel elég robosztus, a kedvenced imádni fogja csócsálni és ezzel a fogait is karban tudja tartani. Arra figyelj egyedül, hogy mindig alaposan főzd meg a csontot, mielőtt odaadod kedvencednek.

A törékeny csövescsontok miatt ha lehetőséged van rá a kuka mindig legyen elzárva a kutyád elől, mert baromi leleményesek ám.
Emberi gyógyszerek Mivel két különböző faj vagyunk, így ne használj a kutyádra random emberi gyógyszert, csak ha állatorvossal is konzultáltál előtte, hogy szabad-e, valamint milyen dózisban adhatod A gyógyszereket rendesen zárd el a kutyádtól, mert könnyen megmérgezheti magát vele. Tipikus mérgezéses tünetek léphetnek fel a baj megtörténte után, amint észleled mi történt azonnal vidd a legközelebbi állatorvoshoz és vidd magaddal a gyógyszer(ek) címkéit! Ne a táskádban vagy az asztalon tárolt a fejfájáscsillapítóidat, az a biztos ha megfelelően elzárod ezeket.

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://negykutyavalazelet.blog.hu/api/trackback/id/tr898734510

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása